Skip to content

226 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block3401
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,500
49%
Improvement Value:$351,100
51%
Total Assessment$688,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,662+2.9%
2024$9,388+9.0%
2023$8,616+5.3%
2022$8,184-1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$429,900

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 8790, Page 652Recorded3/16/2005

Property Built

Built

Year Built: 1950