Skip to content

224 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 1993

Property Information

Block3401
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage9
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,100
49%
Improvement Value:$358,000
51%
Total Assessment$701,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,836+2.9%
2024$9,555+8.9%
2023$8,773+5.6%
2022$8,310+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904