Skip to content

150 Spring LaneParamus, NJ 07652

Built 2019

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 13, 2020

Property Information

Block3402
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,900
39%
Improvement Value:$655,800
61%
Total Assessment$1,082,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,234+2.8%
2024$14,825+10.7%
2023$13,387+5.0%
2022$12,746+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,184DeedBook 3614, Page 1158Recorded6/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 2939, Page 19Recorded5/11/2018