Skip to content

209 Forest AvenueParamus, NJ 07652

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2022

Property Information

Block3404
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,200
57%
Improvement Value:$310,100
43%
Total Assessment$715,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,615+3.0%
2024$10,305+12.9%
2023$9,130+5.2%
2022$8,682-6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957