Skip to content

306 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2011

Property Information

Block3903
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,300
58%
Improvement Value:$299,200
42%
Total Assessment$712,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,067+3.4%
2024$9,736+9.5%
2023$8,894+5.0%
2022$8,469-4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951