Skip to content

204 Forest AvenueParamus, NJ 07652

Built 1957

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block3406
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,870
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,200
47%
Improvement Value:$452,000
53%
Total Assessment$857,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,198+2.9%
2024$11,849+12.4%
2023$10,544+5.0%
2022$10,041-3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,870DeedBook 4247, Page 1383NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1957