Skip to content

301 Justin CourtParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$587,000
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block3406
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,102
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,400
31%
Improvement Value:$928,200
69%
Total Assessment$1,340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,152+2.7%
2024$18,643+7.3%
2023$17,380+5.2%
2022$16,516+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$587,000

From:

To:

Sq Ft4,102DeedBook 8166, Page 926NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/12/1999

Property Sale

Sale
$513,526
DeedBook 8019, Page 539

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7953, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1997