Skip to content

340 Elmwood DriveParamus, NJ 07652

Built 2007

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block3606
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
35%
Improvement Value:$748,400
65%
Total Assessment$1,155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,605+2.7%
2024$15,191+8.0%
2023$14,064+5.2%
2022$13,368-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 2544, Page 765NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/23/2017

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 2108, Page 2152Recorded11/19/2015

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 1997, Page 1550Recorded7/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 2007