Skip to content

343 Sherwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Mar 17, 2020

Property Information

Block3606
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,300
51%
Improvement Value:$400,700
49%
Total Assessment$818,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,496+3.2%
2024$11,143+8.3%
2023$10,288+12.2%
2022$9,171+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 3578, Page 1239Recorded4/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952