Skip to content

336 Sherwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block3607
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,345
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
51%
Improvement Value:$386,700
49%
Total Assessment$793,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,157+3.2%
2024$10,815+10.0%
2023$9,828+5.3%
2022$9,334+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 8201, Page 418NU CodeJudicial / partition (11)Recorded8/25/1999

Property Built

Built

Year Built: 1951