Skip to content

280 Farview Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 21, 1995

Property Information

Block3803
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,425
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,300
55%
Improvement Value:$284,300
45%
Total Assessment$630,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,824+3.0%
2024$8,569+3.4%
2023$8,290+5.6%
2022$7,854-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 7825, Page 276NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/5/1995

Property Built

Built

Year Built: 1948