Skip to content

326 Sherwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block3607
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,354
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
50%
Improvement Value:$407,600
50%
Total Assessment$814,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,455+3.2%
2024$11,105+11.3%
2023$9,974+5.3%
2022$9,474-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 4827, Page 958Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 8371, Page 692Recorded6/4/2001

Property Built

Built

Year Built: 1952