Skip to content

255 Wedgewood DriveParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 19, 1999

Property Information

Block3705
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,500
64%
Improvement Value:$227,100
36%
Total Assessment$634,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,874+7.0%
2024$8,290+8.7%
2023$7,628+5.2%
2022$7,251-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8146, Page 915Recorded2/24/1999

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7514, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1952