Skip to content

85 Circle DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
May 24, 2007

Property Information

Block3608
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,284
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,300
40%
Improvement Value:$621,600
60%
Total Assessment$1,033,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,596+3.1%
2024$14,159+6.4%
2023$13,301+5.4%
2022$12,621+40.7%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft3,284DeedBook 9323, Page 204Recorded5/30/2007

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft3,412DeedBook 8645, Page 791Recorded12/26/2003

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft3,412DeedBook 8619, Page 672Recorded10/6/2003

Property Built

Built

Year Built: 1951