Skip to content

279 Oakwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2016

Property Information

Block3701
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,800
47%
Improvement Value:$467,700
53%
Total Assessment$875,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,348+3.0%
2024$11,993+8.6%
2023$11,042+5.4%
2022$10,478+12.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 9114, Page 390NU CodeJudicial / partition (11)Recorded7/6/2006

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7629, Page 798Recorded8/23/1993

Property Built

Built

Year Built: 1966