Skip to content

299 Oakwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block3701
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,100
58%
Improvement Value:$302,800
42%
Total Assessment$722,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+3.2%
2024$9,818+8.9%
2023$9,016+5.4%
2022$8,557+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951