Skip to content

289 Oakwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$577,000
Last Sale Date
Feb 13, 2004

Property Information

Block3701
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,000
48%
Improvement Value:$465,000
52%
Total Assessment$894,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,590+3.2%
2024$12,203+8.7%
2023$11,229+5.4%
2022$10,658+21.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$577,000

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 8661, Page 685NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/27/2004

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 8564, Page 173Recorded4/3/2003

Property Built

Built

Year Built: 1951