Skip to content

259 Buttonwood DrParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2006

Property Information

Block3704
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,300
44%
Improvement Value:$536,800
56%
Total Assessment$953,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,434+3.1%
2024$13,028+8.5%
2023$12,010+5.4%
2022$11,398+14.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8362, Page 816NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 1952