Skip to content

296 Beechwood DrParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block3704
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
57%
Improvement Value:$311,400
43%
Total Assessment$718,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,076+3.2%
2024$9,764+5.8%
2023$9,228+5.3%
2022$8,766+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951