Skip to content

268 Gorden DrParamus, NJ 07652

Built 2003

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Sep 13, 2010

Property Information

Block3707
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,600
28%
Improvement Value:$1,050,200
72%
Total Assessment$1,458,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,778+2.6%
2024$20,250+7.7%
2023$18,799+5.2%
2022$17,874+18.9%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft3,592DeedBook 528, Page 1777NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/17/2010

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 9387, Page 205Recorded8/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 2003