Skip to content

314 Haywood DriveParamus, NJ 07652

Built 1969

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block3708
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,362
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,100
48%
Improvement Value:$453,800
52%
Total Assessment$872,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,313+2.9%
2024$11,964+16.6%
2023$10,265+5.2%
2022$9,760+5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft2,362DeedBook 4305, Page 963Recorded7/30/2021

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 7924, Page 747Recorded11/6/1996

Property Sale

Sale
$284,000

From:

To:

Sq Ft15DeedBook 7682, Page 671Recorded3/21/1994

Property Built

Built

Year Built: 1969