Skip to content

11 Halco DrParamus, NJ 07652

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$901,800
Last Sale Date
Jan 13, 2026

Property Information

Block4506
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,349
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$387,000
55%
Improvement Value:$317,500
45%
Total Assessment$704,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,774+2.6%
2024$9,528+8.5%
2023$8,779+5.3%
2022$8,334+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$901,800
Sq Ft2,349DeedBook 5723, Page 1275Recorded2/12/2026

Property Built

Built

Year Built: 1961