Skip to content

182 Fredrick StParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block3802
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,900
49%
Improvement Value:$440,900
51%
Total Assessment$860,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,100+2.8%
2024$11,773+10.1%
2023$10,691+6.9%
2022$9,999+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 4127, Page 1770Recorded5/7/2021

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 2677, Page 300NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1964