Skip to content

281 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1942

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 24, 2019

Property Information

Block3709
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
59%
Improvement Value:$253,800
41%
Total Assessment$618,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,675+3.2%
2024$8,403+9.0%
2023$7,709+5.5%
2022$7,308+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 3431, Page 1244Recorded12/6/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 2832, Page 733NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1942