Skip to content

271 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 30, 1993

Property Information

Block3709
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,700
57%
Improvement Value:$275,100
43%
Total Assessment$645,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,816+3.3%
2024$8,531+1.5%
2023$8,404+5.2%
2022$7,985-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft8DeedBook 7664, Page 605Recorded1/10/1994

Property Built

Built

Year Built: 1950