Skip to content

186 Fredrick StParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Oct 14, 2008

Property Information

Block3802
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,132
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,200
47%
Improvement Value:$434,000
53%
Total Assessment$824,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,606+2.6%
2024$11,310+8.4%
2023$10,437+5.3%
2022$9,910+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 9627, Page 279Recorded10/17/2008

Property Built

Built

Year Built: 1964