Skip to content

173 Fredrick StParamus, NJ 07652

Built 1962

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 23, 2016

Property Information

Block3802
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,700
49%
Improvement Value:$406,800
51%
Total Assessment$797,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,207+2.8%
2024$10,904+8.7%
2023$10,030+5.4%
2022$9,513+10.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 2253, Page 1597NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1962