Skip to content

258 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2015

Property Information

Block3804
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,500
27%
Improvement Value:$954,300
73%
Total Assessment$1,303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,515+2.7%
2024$18,026+8.1%
2023$16,679+5.4%
2022$15,827+13.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 7982, Page 72Recorded6/30/1997

Property Built

Built

Year Built: 1959