Skip to content

503 Princeton TerrParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block6602
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,556
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,300
45%
Improvement Value:$556,400
55%
Total Assessment$1,017,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,481+2.8%
2024$14,085+8.8%
2023$12,946+2.8%
2022$12,596+28.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 7891, Page 212Recorded7/8/1996

Property Built

Built

Year Built: 1963