Skip to content

168 Kaywin RoadParamus, NJ 07652

Built 2013

Last Sale Price
$1,045,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block3809
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,326
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,300
29%
Improvement Value:$953,200
71%
Total Assessment$1,346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,137+2.6%
2024$18,649+7.8%
2023$17,298+5.2%
2022$16,440+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,045,000

From:

To:

Sq Ft3,326DeedBook 1746, Page 1586NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 675, Page 2134Recorded2/17/2011