Skip to content

205 Addison PlaceParamus, NJ 07652

Built 2012

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Apr 12, 2013

Property Information

Block3805
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,336
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,800
31%
Improvement Value:$852,100
69%
Total Assessment$1,239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,603+2.5%
2024$17,173+7.9%
2023$15,916+5.2%
2022$15,125-5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft3,336DeedBook 1388, Page 532Recorded5/13/2013

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,553DeedBook 1028, Page 1559NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/2/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,553DeedBook 710, Page 2158NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/30/2011