Skip to content

207 Haase AvenueParamus, NJ 07652

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2003

Property Information

Block3809
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,200
64%
Improvement Value:$219,600
36%
Total Assessment$609,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,498+2.9%
2024$8,256+6.5%
2023$7,749+5.6%
2022$7,340+8.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949