Skip to content

223 Vivien CourtParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block4607
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,400
66%
Improvement Value:$206,300
34%
Total Assessment$605,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+3.0%
2024$8,190+8.7%
2023$7,537+5.3%
2022$7,160-12.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$444,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9465, Page 202NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/17/2007

Property Built

Built

Year Built: 1952