Skip to content

279 Gorden DrParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block3706
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,400
65%
Improvement Value:$219,000
35%
Total Assessment$633,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,851+3.3%
2024$8,572+8.6%
2023$7,891+5.2%
2022$7,500+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952