Skip to content

246 Gorden DriveParamus, NJ 07652

Built 2018

Last Sale Price
$1,410,000
Last Sale Date
Apr 10, 2024

Property Information

Block3213
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,132
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,400
32%
Improvement Value:$888,400
68%
Total Assessment$1,297,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,631+2.7%
2024$17,169+7.9%
2023$15,908+5.2%
2022$15,119-30.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,410,000

From:

To:

Sq Ft3,132DeedBook 5225, Page 136Recorded4/30/2024

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

DeedBook 3241, Page 1493NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$428,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 2967, Page 1Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 1934, Page 1787Recorded5/11/2015