Skip to content

207 Thomas DriveParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block3811
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,732
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,200
37%
Improvement Value:$645,800
63%
Total Assessment$1,033,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,627+2.6%
2024$14,263+8.0%
2023$13,202+5.2%
2022$12,546-3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 8442, Page 196NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/4/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 8329, Page 739NU CodeImproved post-assessment (7)