Skip to content

303 Herbert PlaceParamus, NJ 07652

Built 1949

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 18, 2009

Property Information

Block3811
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,878
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,000
62%
Improvement Value:$241,100
38%
Total Assessment$642,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,954+3.0%
2024$8,695+9.2%
2023$7,964+5.6%
2022$7,544-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,878DeedBook 335, Page 966Recorded1/11/2010

Property Built

Built

Year Built: 1949