Skip to content

252 Addison PlaceParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 1997

Property Information

Block3811
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,900
60%
Improvement Value:$259,700
40%
Total Assessment$653,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,125+3.0%
2024$8,863+9.2%
2023$8,118+5.3%
2022$7,707-8.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950