Skip to content

274 Addison PlaceParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block3815
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,400
60%
Improvement Value:$245,400
40%
Total Assessment$619,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653+2.9%
2024$8,406+9.2%
2023$7,698+14.0%
2022$6,752-11.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 3776, Page 1205Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$418,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 8641, Page 705Recorded12/15/2003

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

DeedBook 7906, Page 540Recorded8/29/1996

Property Built

Built

Year Built: 1950