Skip to content

274 Herbert PlParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Date
Apr 20, 2011

Property Information

Block3815
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,700
71%
Improvement Value:$155,000
29%
Total Assessment$532,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,400+3.0%
2024$7,187+9.3%
2023$6,573+5.2%
2022$6,248-12.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950