Skip to content

305 Forest Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2013

Property Information

Block3815
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,300
59%
Improvement Value:$225,600
41%
Total Assessment$543,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,599+2.9%
2024$7,382+8.8%
2023$6,785+5.2%
2022$6,447-4.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 465, Page 656NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/1/2010

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 175, Page 606Recorded7/15/2009

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft1,611DeedBook 8379, Page 140Recorded7/9/2001

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,611DeedBook 8215, Page 24NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/12/1999

Property Built

Built

Year Built: 1951