Skip to content

261 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block3816
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,000
46%
Improvement Value:$388,700
54%
Total Assessment$719,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,114+2.9%
2024$9,827+9.0%
2023$9,019+13.4%
2022$7,956+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 3996, Page 1701Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$447,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 951, Page 399Recorded2/6/2012

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 8746, Page 469Recorded11/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 1950