Skip to content

270 Haywood DriveParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$594,000
Last Sale Date
Sep 24, 2010

Property Information

Block3709
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,951
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,100
52%
Improvement Value:$382,700
48%
Total Assessment$796,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,196+7.0%
2024$10,466+9.3%
2023$9,573+5.4%
2022$9,087+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$594,000

From:

To:

Sq Ft1,951DeedBook 571, Page 22Recorded11/4/2010

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8020, Page 65Recorded11/12/1997

Property Built

Built

Year Built: 1952