Skip to content

6 Yale CtParamus, NJ 07652

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2003

Property Information

Block3903
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,194
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,400
59%
Improvement Value:$332,700
41%
Total Assessment$818,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,623+3.2%
2024$11,263+8.9%
2023$10,344+5.1%
2022$9,840-6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 8018, Page 175NU CodeFamily (1)Recorded11/3/1997

Property Sale

Sale
$97,223
DeedBook 7430, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1968