Skip to content

348 Continental Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1928

Last Sale Price
$688,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block3904
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,400
32%
Improvement Value:$891,400
68%
Total Assessment$1,310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,643+3.1%
2024$18,081+41.9%
2023$12,741+5.5%
2022$12,079+5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$688,000

From:

To:

Sq Ft3,312DeedBook 2340, Page 283Recorded8/13/2016

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 8459, Page 655Recorded4/10/2002

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

DeedBook 7754, Page 985Recorded12/16/1994

Property Built

Built

Year Built: 1928