Skip to content

531 Otto PlaceParamus, NJ 07652

Built 1970

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block4914
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,381
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,500
51%
Improvement Value:$444,200
49%
Total Assessment$897,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,342+3.5%
2024$11,921+8.0%
2023$11,037+3.7%
2022$10,648+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970