Skip to content

479 Cedar LaneParamus, NJ 07652

Built 2021

Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block4007
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,608
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,400
17%
Improvement Value:$2,049,600
83%
Total Assessment$2,461,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,289+5.1%
2024$32,637+307.9%
2023$8,000+6.3%
2022$7,524+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,700,000

From:

To:

Sq Ft4,608DeedBook 4876, Page 350Recorded12/6/2022

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,335DeedBook 4277, Page 1826Recorded7/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 7305, Page 347