Skip to content

38 Diaz PlaceParamus, NJ 07652

Built 2021

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block6016
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage4,478
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,300
20%
Improvement Value:$1,524,500
80%
Total Assessment$1,913,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,358+2.6%
2024$26,666+212.0%
2023$8,548+5.3%
2022$8,119-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,850,000

From:

To:

Sq Ft4,478DeedBook 4747, Page 108NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 4314, Page 1579Recorded8/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 8336, Page 944NU CodeFamily (1)Recorded1/8/2001