Skip to content

S 113 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Dec 22, 2009

Property Information

Block407
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,986
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,000
33%
Improvement Value:$1,464,800
67%
Total Assessment$2,194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,212+1.3%
2024$31,794+5.0%
2023$30,268+6.5%
2022$28,409+16.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 324, Page 1886

Property Built

Built

Year Built: 2000