Skip to content

122 West View AvenueParamus, NJ 07652

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block407
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,600
48%
Improvement Value:$325,900
52%
Total Assessment$626,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,845+3.4%
2024$8,555+10.0%
2023$7,777+7.0%
2022$7,267-10.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,426DeedBook 8526, Page 161Recorded11/13/2002

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7658, Page 517NU CodeFamily (1)Recorded12/15/1993

Property Built

Built

Year Built: 1930